И все пак, независимо от всички нови и вълнуващи неща – киндъли, таблети, дигитални рамки, флашки и други, много хора не забравят удоволствието от допира с хартията, било то за прочитането на книга или за разглеждането на снимки. Доколкото най-голямата трудност при изваждането на снимки от фотостудио е къде да паркирате, когато си ги получавате, то няма да коментираме този въпрос, а по-надолу ще се спрем върху вариантите за сватбените фотокниги и сватбени албуми, които се предлагат на българския пазар.
За улеснение, нека приемем, че сватбената фотокнига е полиграфски продукт, при който снимките са нанесени с мастило върху страниците на книгата, докато при сватбения албум, снимки се закрепят върху страниците на албума чрез залепване, подпъхване или по друг начин.
Ако не коментираме разнообразните корици, екзотичните начини на подвързване, технологията на печата, качествата на използвания материал и типовете ламиниране, то фотокнигите са два вида – такива с твърди страници (от ламинирани картон или полимер) и такива с меки страници (хартия).
Сватбените фотографи в България предлагат преимуществено сватбени фотокниги с твърди страници. Този тип фотокнига е най-популярен, защото спецификата на изработката позволява отлично качество при малки тиражи. Младоженците ги харесват, защото изглеждат добре – луксозни и масивни, и като че ли достатъчно здрави за да се ползват за самозащита Фотокнигите с твърди страници имат специфична подвързия, която им позволява да се отварят на 180 градуса. Тази особеност елиминира загубата на място в средата на книгата, както това се случва при подвързията на списанията и обикновените книги и позволява по-разчупени колажи при дизайна на страниците. Недостатъците на фотокнигата с твърди страници са два – тя е с относително най-високата цена и технологично може да има сравнително малко страници – между 20 и 50.
Фотокнигата с меки страници може да се направи с 60, 80, 100 и повече страници. Тя е с по-ниска цена за изработка на книжното тяло, но изисква значително повече врем
е за дизайн, поради което цената й се приближава до книгата с твърди страници и съответно този формат не е популярен сред сватбените фотографи. Отпечатването на снимките е чрез дигитален печат, който е на отлично ниво и все пак не толкова, колкото фотохимичния печат, чрез който се правят част от фотокнигите с твърди страници. Подвързията на фотокнигите с твърди страници се осъществява чрез подлепване, тъй като машинното шиене не е изгодно за такива малки тиражи. Те не изглеждат толкова масивни, колкото книгите с твърди страници.
Много фактори определят цената на изработката на книжното тяло на фотокни
гата: – дигиталният печат е по-евтин от фотохимичния; по-тънкия и лек материал за книгите с твърди страници е далеч по-евтин, отколко някой по-качествен, по-плътен материал с добра гъвкавост и износоустойчивост. Индивидуално изработените твърди корици със снимка на младоженците
са доста по-скъпи, отколкото е едноцветната корица -заготовка предварително произведена в стотици бройки или пък меките корици. Подвързването със спирала е много по-евтино, отколкото лепенето и ръчното шиене.
Съществено перо в ценообразуването е дизайна на фотокнигата. Повечето фирми предлагащи фотокниги към крайни клиенти не включват изработка на
дизайн за страниците – това трябва да свърши клиента, обикновено чрез специфичен софтуер, който е направен за хора, които нямат необходимите познания по професионалните програми за предпечатна подготовка и оформление – Adobe Indesign, Adobe Illustrator и други. Поради тази причина софтуерът е доста ограничен като възможности и разполагането на снимките по страниците може да се осъщестява само в определни предварително зададени шаблони.
Поръчката на фотокнига от сватбения ви фотограф е по-скъпия вариант, но в този случай дизайнът на книгата е включен, като би трябвало да се разчита, че
оформлението и селекцията на снимките ще бъдат направени професионално с индивидуалния почерк на човека, който е направил и снимките, а също така и с концепция, която разказва по вълнуващ начин за вашия сватбен ден. В случай, че се насочите към този вариант е необходимо да се уверите предварително, че ще можете да разгледате и евентуално да поискате корекции по електронния проект на фотокнигата, преди тя да бъде пусната за печат.
Фотоалбумите се различават според начина на поставяне на снимката – популярни за кратко са били албумите, в които страницата е покрита със самозалепващо се фолио – фолиото се отлепя, снимките се нареждат и фолиото се връща обратно на мястото му. На пазара в момента могат да се открият луксозни празни албуми, а снимките в тях могат да се закрепят посредством залепване или с класическите ъгълчета.
С изключение само на един сватбен фотограф, който изработва фотоалбуми, не ми е известно някой да ги предлага на младоженците. Причините за това са няколко – пипкава и времеемка изработка, подредба на снимките, която е свършен факт за клиента и невъзможност да се направят корекции, както и предпочитанието на повечето младоженци към фотокнигите.
Коментари