Венчавката не е модна тенденция или нещо, което Ви е харесало и Ви се ще да си имате своя. Това е важна стъпка от бъдещия Ви съвместен живот, а не просто хубава церемония, която да включите в сватбения си ден. Църковният брак е свързване на душите Ви пред Бог и трябва да го обмислите сериозно и задълбочено.
В България църковният брак НЕ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН. Ако с половинката си не мислите, че църковна венчавка е необходима, за да засвидетелствате чувствата си един към друг, то не е нужно да сключвате църковен брак.
Венчавката е едно от 7-те църковни тайнства. Тя е обещание за съпружеска вярност пред Бога и е благословена от Отец, Син и Свети Дух.
Средната продължителност на церемонията е около 30-40 минути и се състои от две части:
1. Обручение (Църковен годеж)
Това е символ на взаимното съгласие и хармония в отношенията между младоженците. Обменяйки пръстените си, съпрузите показват искрените си мисли и чувства.
2. Венчание
Свещеникът благославя венците и ги поставя на главите на младоженците, а кумът ги разменя. Венците означават победата, която новобрачните са удържали над греха и това, че те пристъпят чисти един към друг.
Свещеникът благославя обща чаша с вино и дава на младоженците да отпият, за да знаят, че както виното има еднакъв вкус и за двамата, така и радостите и скърбите в живота трябва да се споделят взаимно.
КАКВО Е НУЖНО ЗА ВЕНЧАВКА?
Всяка година има четири периода на пости. През 2019-та година това са:
Великденски пости – продължават от 11 март 2019 г. до 28 април 2019 г. (всяка година са по различно време)
Петрови пости – продължават от 24 юни 2019 г. до 29 юни 2019 г. (всяка година са по различно време)
Богородични пости – продължават от 1 август 2019 г. до 14 август 2019 г. (всяка година са по еднакво време)
Коледни пости – продължават от 15 ноември 2019 г. до 25 декември 2019 г. (всяка година са по еднакво време)
Задушниците винаги се падат в събота без значение от годината:
Месопустна Задушница – 2 март 2019 г.
Черешова Задушница – 15 юни 2019 г.
Архангелова Задушница – 2 ноември 2019 г.
Има официална забрана за сключване на църковен брак и по време на еднодневните пости и на деня преди тях, както и на Господските и Богородични празници и деня преди тях. През 2019-та година това са:
Богоявление – 6 януари 2019 г. (неделя)
Сретение Господне – 2 февруари 2019 г. (събота)
Свето Благовещение – 25 март 2019 г. (понеделник)
Цветница – 21 април 2019 г. (неделя)
Възнесение – 6 юни 2019 г. (четвъртък)
Петдесетница – 16 юни 2019 г. (неделя)
Преображение – 6 август 2019 г. (вторник)
Успение Богородично – 15 август 2019 г. (четвъртък)
Отсичане главата на Йоан Кръстител – 29 август 2019 г. (сряда)
Рождество Богородично – 8 септември 2019 г. (неделя)
Кръстовден – 14 септември 2019 г. (събота)
Въведение Богородично – 21 ноември 2019 г. (четвъртък)
Рождество Христово – 25 декември 2019 г. (сряда)
Както към всяко църковно тайнство, Българската православна църква се отнася много сериозно и към венчавката. Ако сватбеният Ви ден съвпада с някоя от забранените за венчавка дати, трудно ще убедите свещеника да извърши венчавка. Има правила, които задължително трябва да бъдат спазени, и дни, в които църковен брак не може да бъде сключен. Ако сте решили да сключите църковен брак трябва да се отнесете с уважение и разбиране към забранените дни.
Естествено има и изключения. Ситуацията много зависи от епархията на църквата, която сте си избрали, и отеца, който ще Ви венчае. Вие трябва да бъдете подготвени за това и предварително да обсъдите с отеца датата, която сте си избрали и всички подробности около церемонията.
По време на Великденските и Богородичните пости забраната за венчавки е много строга и такива не се сключват от почти всички църкви. По време на Господските и Богородичните празници в събота не се извършват венчавки само от някои църкви. А по време на Задушница има попове, които извършват църковен брак късно следобед.
Важно е да знаете, че като едно от църковните тайнства, венчавката не е желателно да се извършва извън енорийския храм. Затова е хубаво внимателно да изберете храма, в който искате да се венчаете. Важно е той да може спокойно да побере Вашите гости и да има възможност за седящи места.
Ако предвиждате декорация трябва да разберете има ли някакви правила и забрани по отношение на аранжирането на цветя в храма, както и дали декорирането може да се осъществи лесно. Добре е да се поинтересувате за графика на църквата в избрания от Вас ден – ще трябва ли да се съобразите с церемония преди или след Вашата.
Важно е да проверите дали няма допълнителна такса за фотограф и видеооператор. При някои църкви влиза в цената, а при други се заплаща допълнително. Също така е добре да знаете какво е осветлението в храма. Доста често няма достатъчно светлина и това може да повлиае на кадрите.
Важно е да се поинтересувате и от акустиката на храма, за да сте сигурни, че всички присъстващи ще могат да чуят церемонията. Големите храмове често разполагат с църковен хор. Обикновено сумата за венчавката включва и неговото участие. Той ще придаде на церемонията особено тържествена и специална атмосфера.
Ако искате църковен брак, но не желаете церемонията да е в храма, то това е възможно. Но е хубаво внимателно да обмислите, къде ще се осъществи тя и ще позволят ли условията да бъде толкова магична и духовна, колкото предполага този повод. Храмът придава специално усещане за тържественост по време на церемонията, а акустиката му е много важна при наличие на хор.
Важно е да предупредите гостите си за церемония в храм, защото има определени правила относно облеклото, които трябва да бъдат спазени. Късите рокли, голите рамене и гърбове не се допускат, а пищните деколтета не са никак препоръчителни, шапките и ръкавиците задължително се свалят в храма. Гостите Ви трябва да знаят това, за да не им се наложи да изчакат цялата церемония пред църквата. Хубаво е да си спомните тези правила и при избора на сватбената рокля или да разполагате с воал или шал, който да си наметнете по време на венчавката.
Важно е също така да знаете, че не е задължително кумовете Ви да са свидетелите от гражданския Ви брак. Можете да си изберете други двама. Важното за кумовете при цъковния брак е да са кръстени по християнските православни традиции.
За много от Вас църковния брак сигурно е неразделна част от представата за сватбения ден. Това е така, защото след 89-та година има бум на църковните бракове и родителите на всички ни (почти без изключения) имат църковен брак. Но преди да предприемете тази стъпка, е важно да се замислите за значимостта й.
Не е задължително да сключите църковен брак в деня на сватбата си. Можете да си изберете друг ден или дори светец, който да бъде покровител на Вашия семеен живот. Свети Мина се счита за покровител на семейството и се почита на 11-ти ноември, Свети Архангел Михаил е закрилник на дома и се чества на 8-ми ноември, Света Параскева Петка покровителства рода и семейството и се почита на 14-ти октомври. Избора на определен светец можете да съчетаете и с храм или манастир, който носи неговото име – стига той да отговаря на Вашите изисквания и нужди за церемонията.
Избора на различен ден за църковен брак има доста предимства. На първо място ще имате по-малко притеснения и ангажименти в сватбения ден, който е изпълнен с множество емоции и не винаги всичко върви по график. Не трябва да съобразявате разстоянието и времето нужно за пътуване между различните локации (ритуална зала, храм, мястото на банкета), наличието на достатъчно големи паркинги в близост до всяка локация, транспорт за всички гости и т.н.
Можете спокойно да прибегнете до този вариант, ако разполагате с ограничен бюджет. Не е задължително датата на венчавката да е близо до тази на сватбата, дори не е задължително да е същата година.
Избирайки различна дата за църковния брак, ще имате още един повод за празник, щастие и вълнения. Ще можете да споделите този съкровен момент от живота си само с най-близките си хора без излишна суета и притеснения. Най-малкото това е още един повод да облечете сватбената си рокля ☺
Най-важното е, че с Вашата половинка сте заедно и се обичате, независимо дали ще имате църковен брак или не!
Снимка: Мирослав Сандов от фото Мания – Сватбата на Марина и Илиян (28.04.2017 г. в град Монтана) https://1prekrasenden.com/sastoyali-se-svatbi/Svatbata-na-Marina-i-Iliyan-Montana/
Коментари