Освен посочените документи за самата церемония ще са Ви нужни:
- 2 бр. свещи, свързани с панделка (обърнете внимание на дължината на панделката, за да е удобно и за двамата младоженци - препоръчително да е около 2 м);
- 1 чаша за червено вино (по време на церемонията младоженците пият от една чаша);
- 1 бутилка червено вино;
- питка (1,5 – 2 кг);
- мед;
- късмети за хвърляне (ориз, жито, стотинки);
- халки (Вашите халки, с които вече сте сключили граждански брак).
Много е важно да знаете, че има определени дни от календарната година, в които НЕ МОЖЕ да се сключва църковен брак. Това са Постите, Задушниците и Господските и Богородични празници и деня преди тях.
Всяка година има четири периода на пости. През 2020-та година това са:
Великденски пости – продължават от 2 март 2020 г. до 19 април 2020 г. (всяка година са по различно време)
Петрови пости – продължават от 15 юни 2020 г. до 29 юни 2020 г. (всяка година са по различно време)
Богородични пости – продължават от 1 август 2020 г. до 14 август 2020 г. (всяка година са по едно и също време)
Коледни пости – продължават от 15 ноември 2020 г. до 25 декември 2020 г. (всяка година са по едно и също време)
Задушниците винаги се падат в събота без значение от годината:
Месопустна Задушница – 22 февруари 2020 г.
Черешова Задушница – 6 юни 2020 г.
Архангелова Задушница – 7 ноември 2020 г.
Има официална забрана за сключване на църковен брак и по време на еднодневните пости и на деня преди тях, както и на Господските и Богородични празници и деня преди тях. През 2020-та година това са:
Богоявление – 6 януари 2020 г. (понеделник)
Сретение Господне – 2 февруари 2019 г. (неделя)
Свето Благовещение – 25 март 2019 г. (сряда)
Цветница – 12 април 2020 г. (неделя)
Възнесение – 28 май 2020 г. (четвъртък)
Петдесетница – 7 юни 2020 г. (неделя)
Преображение – 6 август 2020 г. (четвъртък)
Успение Богородично – 15 август 2020 г. (събота)
Отсичане главата на Йоан Кръстител – 29 август 2020 г. (събота)
Рождество Богородично – 8 септември 2020 г. (вторник)
Кръстовден – 14 септември 2020 г. (понеделник)
Въведение Богородично – 21 ноември 2020 г. (събота)
Рождество Христово – 25 декември 2020 г. (петък)
Както към всяко църковно тайнство, Българската православна църква се отнася много сериозно и към венчавката. Ако сватбеният Ви ден съвпада с някоя от забранените за венчавка дати, трудно ще убедите свещеника да извърши венчавка. Има правила, които задължително трябва да бъдат спазени, и дни, в които църковен брак не може да бъде сключен. Ако сте решили да сключите църковен брак трябва да се отнесете с уважение и разбиране към забранените дни.
Естествено има и изключения. Ситуацията много зависи от епархията на църквата, която сте си избрали, и отеца, който ще Ви венчае. Вие трябва да бъдете подготвени за това и предварително да обсъдите с отеца датата, която сте си избрали и всички подробности около церемонията.
По време на Великденските и Богородичните пости забраната за венчавки е много строга и такива не се сключват от почти всички църкви. По време на Господските и Богородичните празници в събота не се извършват венчавки само от някои църкви. А по време на Задушница има попове, които извършват църковен брак късно следобед.
Важно е да знаете, че като едно от църковните тайнства, венчавката не е желателно да се извършва извън енорийския храм. Затова е хубаво внимателно да изберете храма, в който искате да се венчаете. Има определени неща, на които трябва да обърнете внимание при избора си. Тях подробно сме разгледали в
публикацията „Църковно венчание“, която можете да намерите в блога.
Важно е да предупредите гостите си за церемония в храм, защото има определени правила, с които трябва да съобразят
облеклото си. Късите рокли, голите рамене и гърбове не се допускат в храма. Пищните деколтета не са никак препоръчителни, а шапките и ръкавиците задължително се свалят при влизане в църквата. Гостите Ви трябва да знаят това и да се съобразят с тези изисквания, за да не им се наложи да изчакат цялата церемония пред църквата. Хубаво е да имате предвид това и при избора на сватбената рокля или да разполагате с воал или шал, който да си наметнете по време на венчавката.
<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> <ins class="adsbygoogle" style="display:block; text-align:center;" data-ad-layout="in-article" data-ad-format="fluid" data-ad-client="ca-pub-9509359831290974" data-ad-slot="3287921744"></ins> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); </script>
За много от Вас църковния брак сигурно е неразделна част от представата за сватбения ден. Това е така, защото след 89-та година има бум на църковните бракове и родителите на всички ни (почти без изключения) имат църковен брак. Но преди да предприемете тази стъпка, е важно да се замислите за значимостта й.
Не е задължително да сключите църковен брак в деня на сватбата си. Можете да си изберете друг ден или дори светец, който да бъде покровител на Вашия семеен живот. Свети Мина се счита за покровител на семейството и се почита на 11-ти ноември, Свети Архангел Михаил е закрилник на дома и се чества на 8-ми ноември, Света Параскева Петка покровителства рода и семейството и се почита на 14-ти октомври. Избора на определен светец можете да съчетаете и с храм или манастир, който носи неговото име – стига той да отговаря на Вашите изисквания и нужди за церемонията.
Избора на различен ден за църковен брак има доста предимства, а и ще имате още един повод за празник и сватбени вълнения. Ще можете да споделите този съкровен момент само с най-близките си хора. Това може да е и още един повод да облечете сватбената си рокля ☺
Най-важното е, че с Вашата половинка сте заедно и се обичате, независимо дали ще имате църковен брак или не!Снимка: Мирослав Сандов от фото Мания –
Сватбата на Марина и Илиян (28.04.2017 г. в град Монтана)
Коментари